مجله خلیفه چی

معرفی گروه های بویایی در عطر و ادکلن

lazy

گروه های بویایی (Olfaction Groups) :

شناخت گروه های بویایی اولین قدم برای ورود به دنیای زیبا و جذاب عطر و ادکلن است . دقیقا مثل الفبای یک موسیقی . مهم ترین دسته بندی عطرها با گروه های بویایی است . تقسیم عطرها با استفاده از گرم و سرد بودن یا ملایم و تلخ بودن کار دقیقی نیست و باعث شناخت نادرست عطرها می شود . بهتر این است که ابتدا گروه های بویایی در عطر ها را بشناسیم .

گروه های بویایی برای تقسیم بندی اصولی عطرها با توجه به نوع روایح به کار رفته در آن هاست . تمامی سازنده های عطر با توجه به ویژگی هایی که قرار است عطر مورد نظرشان داشته باشد ، آن را در گروه های بویایی مرتبط قرار می دهند . در واقع هر گروه بویایی مرتبط با یکسری ویژگی های سنی ، شخصیتی ، محل زندگی ، شرایط آب و هوایی و موقعیت استفاده از آن عطر است .

معرفی گروه های بویایی در عطر و ادکلن

معرفی گروه های بویایی در عطر و ادکلن

به طور کلی 7 گروه بویایی اصلی داریم که شامل :

آروماتیک (Aromatics)

شیپق ، چیپر یا چایپر (Chypre)

مرکباتی (Citrus)

 گلی یا گلدار (Floral)

شرقی (Oriental)

چرمی(Leather)

چوبی(Woody)

هر کدام از این گروه های بویایی خود ، چندین زیر مجموعه دارند که هر عطری نهایتا زیرمجموعه یکی از این گروه های بویایی می شود .

شناخت گروه های بویایی کمک بسیار زیادی در انتخاب عطر به شما می کند . وقتی شما از چند نمونه عطر حس خوبی می گیرید و از ترکیب روایح آن ها راضی هستید ، به یک جمع بندی می رسید که مثلا داخل همه این عطرها مرکبات وجود دارد . فارغ از گرم و سرد بودن و یا شیرین و تلخ بودن شما عطرهایی که آن روایح مرکباتی را دارند ، می پسندید و این موضوع یعنی شما به یک یا دو گروه بویایی علاقه بیشتری دارید .

با شناخت این گروه های بویایی شما بسیار راحت می توانید سلیقه بویایی خودنان را پیدا کنید .

1 دیدگاه در “معرفی گروه های بویایی در عطر و ادکلن

دیدگاهتان را بنویسید